5 nápadov, ako načerpať cez víkend energiu

5 nápadov, ako načerpať cez víkend energiu
28. novembra 2019 Kristina Jakubova

Spoločnosť sa vyvýja veľmi rýchlo a rýchlo beží aj čas. Deň ide za dňom, týždeň za týždňom a my sme neustále unavení, vyťažení, hlavu máme plnú termínov, stretnutí, emailov až nakoniec nevieme vypnúť ani počas víkendu. Človek si však potrebuje oddýchnuť fyzicky aj psychicky. Pozrite sa s nami na 5 nápadov, ako si oddýchnuť a nabrať cez víkend energiu. Napríklad v lesnej saune, či prechádzkou nielen v lese, ale aj Chodníkom korunami stromov.

Víkendové bohaté raňajky

Názory na to, či raňajkovať alebo nie, sa líšia nielen medzi ľuďmi, ale aj vedeckých štúdiách. Jedni tvrdia, že raňajky sú základ, ďalší, že nie sú nevyhnutnosť. V jednej štúdii tvrdia, že práve vynechanie raňajok môže viesť ku náchylnosti k depresii, či zníženému výkonu. Každý organizmus je však iný a sami si musíme nájsť svoj vlastný stravovací režim, ktorý vyhovuje nášmu organizmu najviac. Základná informácia, ktorú by mal vedieť každý je, že priemerný dospelý človek bymal denne prijať 2000-2500 kalórií a aspoň 46-56 gramov proteínov. Tie môže zskať zo živočíšnych, či rastlinných zdrojov. Počas návštevy Bachledky Vám už čoskoro ponúkneme v rámci nielen víkendového oddychu bohaté, zdravé a čerstvé raňajky v našej novootvorenej reštaurácii PANORAMA. Nechajte sa rozmaznať počas výletu a raňajky si vychutnajte až v stredisku s nádhernými panoramatickými výhľaadmi na Belianske Tatry. Ak Vám raňajky vyhovujú, skúste si postupne vybudovať zvyk bohatých raňajok aj počas týždňa, alebo si vybudujte zvyk bohatých víkendových raňajok doma, nech si víkend užijete s kopec energiou. Pamätajte tiež, že najlepšie chutí, keď sa podelíme. Cez týždeň sa nám často nepodarí spolu a v kľude sa naraňajkovať, vychutnajte si tak spoločné raňajky aaspoň očas víkendu.

Rekreačný poukaz

Počas sychravých jesenných dní je ideálne stráveným víkendom pobyt v prírode spojený s návštevou kúpeľov či wellnessom a masážami. Ešte stále je možnosť využiť rekreačné poukazy. Tak už si len vyberte nejaký rezort a načerpajte potrebnú energiu. O možnostiach využitia rekreačného poukazu v okolí Bachledky sme si už napísali. Je ich naozaj dosť, a mnohé rezorty disponujú dokonca liečivou vodou. Tak napríklad kúpele v Červenom Kláštore sú neďaleko Bachledovej doliny, a známe sú svojim liečivým prameňom Smerdžonka.

Sauna v prírode

Pre fajnšmekrov je možnosť zažiť pravú, severom inšpirovanú, fínsku saunu priamo v prírode, v obklopení lesa a večer pod závojom nočnej oblohy plnej tajomných súhvezdí. Jednou z viacerých takýchto sáun je práve lesná sauna v Spišskom Hrhove, ktorá sa nachádza v regióne Severného Spiša, rovnako ako aj naše stredisko Bachledka Ski&Sun. Je pár kilometrov ďalej, ale možností, kde sa ubytovať v regióne goralov je mnoho, a potom si už môžete plánovať rôzne denné výlety po okolí. Naspäť však ku čarovnej saune v Spišskom Hrhove, ktorej heslo je „Len človek a príroda“. Láka nielen svojou lokalitou na úpätí lesa v Spišskom Hrhove, v starom ovocnom sade s výhľadom na Spišský hrad, ale aj svojou architektúrou a konceptom. Je zadarmo prístupná každému, kto si ju rezervuje na nerušený zážitok. Jej obľúbenosť však spôsobila veľký záujem a rezervované termíny sú na ďaleké týždne dopredu. Rezervovať si ju môžete priamo na ich stránke avšak až v novom roku. Sauna je ekologická a namiesto elektriny sa kúri drevom v piecke a ochladzuje vodou z potoka. Naplánujte si cez víkend dovolenku v regióne Severného Spiša, rezervujte si termín do lesnej sauny a už len čerpajte tú najprirodzenejšiu energiu, energiu prírody  a lesa.

          

Aktívny oddych v prírode

Kde si človek dokáže oddýchnuť najviac? V prírode. Príroda má mnoho aspektov, vďaka ktorým by sme ju mohli nazvať aj liečiteľom. Čistý vzduch, slnečné lúče, nové vône, rôzne farby, výhľady, štebot vtákov, rozkvitnuté lúky na jar, v lete dúha po daždi, či pasienky s ovcami alebo kravami. Nezabudnuteľné sú aj výhľady na mohutné hory, v zime zasnežené. V živote chceme byť hlavne spokojní a šťastní. Málokedy si však uvedomujeme, že celkový pocit spokojnosti a šťastia nie je náš konečný cieľ. Každý deň potrebujeme pracovať na tom, aby sme boli šťastní. Často je to o našom postoji. A o vďačnosti. A o malých momentoch radosti. Toto všetko dokáže nakoniec vyskladať mozaiku nášho šťastia a spokojnosti.

Nechajte sa zlákať jedinečným a pokojným prostredím Bachledky a dôjdite sa vykúpať v slnečných lúčoch na hrebeň Spišskej Magury na terasu novootvorenej reštaurácie PANORAMA, ku ktorej Vás vyvezie 10-miestna gondola Bachledka. Na vrchole sa už  môžete prejsť k Jezerskému jazeru, alebo nájsť si svoje vlastné cestičky po okolí. V zime využiť lyžovačku v 3 dolinách alebo 20 km bežeckých tratí, či zažiť zábavu na 2,5 km dlhej sánkarskej trati s prírodným snehom. Telu je veru prospešná aj taká „obyčajná“ prechádzka. V Bachledke však máte možnosť zažiť aj neobyčajnú prechádzku  Chodníkom korunami stromov. Svoj aktívny pohyb môžete doplniť rôzne, napríklad o lyžovanie, bežkovanie, a v lete  beh , či bicyklovanie.

Spoločné aktivity

Veľmi upokojujúco môže pôsobiť aj spoločne strávený čas. Veď práve v pracovnom týždni na to nemáme vôbec priestor. Víkend je ideálny čas, kedy si môžeme spolu zahrať šach, karty, ísť si do mesta zahrať bowling, odvážnejší môžu ísť na motokáry, no a večer si spolu čítať knihu v posteli. Partneri sa môžu inšpirovať vojnovým filmom Predčítač a rodičia neváhajte si čítať s deťmi. Je to obrovský dar, ktorý sa Vám vráti sedemnásobne, keď začnú hovoriť a učiť sa!

Síce sme si povedali tipy ako nabrať energiu cez víkend, ale je veľmi dôležité naučiť sa oddychovať aj počas pracovného týždňa. Skúste si nájsť zvyky a aktivity, ktoré Vám vyhovujú, a postupne ich zapracujte do svojho života. Základ je tiež vedieť správne sa rozhodovať, čomu venujeme čas. Pravda je totiž, že času je dosť, ale treba vedieť čomu ho chcem venovať, aby som dosiahol svoje ciele a mal aj priestor na oddych. Je dôležité mať dobrý timemanagement, teda vedieť si zorganizovať čas. Skúste napríklad robiť domáce práce postupne počas týždňa, aby Vám už na víkend nič z upratovania neostalo, a vy ste si ho mohli naplno užiť víkend plný radostí a zážitkov.

Prajeme mnoho víkendov, cez ktoré načerpáte veľa energie 🙂

 

titulná fotka: archinfo.sk

fotky: archív Bachledky, unsplash.com, lesnasauna.sk

Chodník korunami stromov je otvorený od 09:00 - 17:00. Posledný vstup je o 16:00.
+