Ako prežiť Veľkú noc doma a tradične

Ako prežiť Veľkú noc doma a tradične
9. apríla 2020 Kristina Jakubova

Veľký týždeň je v plnom prúde a Veľká noc doslova za dverami. Veď dnes je už zelený štvrtok. V situácii, v ktorej sa momentálne nachádzame sme si to poniektorí možno ani nestihli uvedomiť, či skôr sa nestihli naladiť na veľkonočnú atmosféru. Sviatky pre niekoho o pečení, upratovaní, šibaní, pre kresťanov najväčší sviatok. Už tak, či onak, tieto sviatky boli donedávna sprevádzané rôznymi tradíciami a zvyklosťami. No v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe už od nich upúšťame viac a viac. Poďme si niektoré z nich pripomenúť a podeliť sa o pár tipov ako prežiť Veľkú noc doma.

Zelený štvrtok

Názov zelený štvrtok pochádza z kresťanského prostredia. Pomenovanie nesie podľa Gatsemanskej záhrady, kde sa Ježiš modlil, a práve v ktorej bol zradený a zatknutý. Na tento deň zvykli staré mamy navariť niečo zelené, ako napr.: špenát, šťavel, žihľavu, či iné jarné bylinky. Veľmi zdravý je aj medvedí cesnak, ak ho máte, kde ešte nazbierať, neváhajte a choďte. Z niekdajších tradícií môžeme ešte spomenúť, že v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa ženy chodievali modliť ku krížom a kaplnám, ktoré sa v chotári obce nachádzali. A to nebol koniec, keď sa ženy domodlili, pobrali sa k najbližšiemu potoku, prípadne studničke, či inému zdroju tečúcej vody, a so zariekaním si umývali tvár: “ Ty vodzičko bystra, cysta, což umyla rany Krysta, umyj i mňe, gřysne stvořeňe.”

Tip na zelený štvrtok: Nechajme sa inšpirovať starými mamami a navarme pre celú rodinu zelený tanier plný vitamínov.

 

 

 

Veľký piatok

Veľký piatok je pre kresťanov naozaj veľký. Práve v tento deň si pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Čo do tradícií, tak k žienkam sa pred východom slnka pridávali aj ostatní a chodievali sa k tečúcej vode umývať. Starší a nevládni sa umývali doma, s vodou prienesenou z potoka. V tých časoch ľudia verili, že voda nadobúda práve v tomto čase blahodárne a liečivé účinky, ktoré môžu dokonca až zmyť rôzne choroby a neduhy. Keďže v oných časoch sa žilo hlavne z hospodárstva, v niektorých lokalitách gazdovia umývali v miestnych potokoch dokonca aj kone, aby boli zdravé a silné. Iní zase verili, že ak na Veľký piatok zasadia stromček, vyrastie z neho mohutný veľký strom. A viete čo znamenajú povešané vajíčka? Dnes už len dekorácia, no kedysi sa vešali na konáre ovocných stromov vo vlastných záhradách ako symbol hojnej úrody.

Čo je ale pre kresťanov veľmi dôležité v tento deň, je dodržiavať prísny pôst. Môžete si ho tiež vyskúšať. Ide len o to, zrieknúť sa mäsa a neprejedať sa, najesť raz – dvakrát za deň, ale striedmo. V  minulosti to ľudia vyriešili mliečnymi jedlami, no najčastejšieho pečenými zemiakmi v šupke na sucho bez masti, “chudobné” polievky tiež bez tuku, mlieko, čaj , voda, chlieb.

Tip na Veľký piatok: Síce je deň pôstu, ale domáce gazdiné pokračujú v prípravách jedál na Vekonočnú hostinu v nedeľu. Čo tak si dnes upiecť veľkonočného barančeka, mazanec, či domáci voňavý chlebík? Pozor, cesto na chlebík si zarobte už večer vo štvrtok, nech cez noc stojí (ak pôjdete podľa nášho receptu v článku).

Biela sobota

Biela sobota je pracovný deň, a okrem toho chodia kresťania pokľaknúť k Božiemu hrobu, ktorý vo väčšine kostolov dodnes stráži “čestná stráž”.  V minulosti zase zvykli ľudia na tento deň navštevovať hroby svojich blízkych. Keďže je pracovný deň, pokračuje sa v prípravách a prácach. Pranie a upratovanie je v plnom prúde aj v dnešnej dobe, ale v minulosi zvykli okrem toho ešte aj bieliť svoje príbytky. Verili totiž, že vyčistením a vybielením vyženú z príbytkov choroby a všetko zlé. Okrem upratovania sa dievčatá chystajú už aj na veľkonočný pondelok. Dnes to majú jednoduchšie, nakúpia sa čokoládoví zajačikovia, likérové vajíčka, no kedysi boli mádenci odmeňovaní aj maľovanými vajíčkami. Práve tie dievčatá najčastejšie farbili v odvare z cibuľových šupiek, sennej mrvy a neskôr z farebného krepového papiera. A aby mládencov nechali v údive, dotiahli to do detailu a maľované vajíčka potreli trochou bravčovej masti, či kožou zo slaniny, aby sa krásne leskli.

Tip na Bielu sobotu: Nachystajme si k nedeľnej hostine chren. Domáci koreň je samozrejme ideálny, ak ho však nemáte, dá sa bez problémov kúpiť. Nastrúhame ho, zmiešame s pochúťkovou smotanou a pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy. A ak ste tak ešte neurobili, vyzdobte svoje príbytky krásnymi bahniatkami, prípadne s deťmi vymaľujte vajíčka, ktorými ich môžete ozdobiť.

Veľkonočná nedeľa

Pre veľkonočnú nedeľu sú typické mäsové pokrmy. Tí bohatši zvykli dokonca robiť aj zabíjačku. Ženy do dnešných dní prinášajú v pletených košíčkoch do kostola na posvätenie zo všetkého trošku: maslo, soľ, vajíčka, chren, údená šunka, klobásy, domáci chlebík atď. Keď sa z kostola ženy vrátia, ale aj v rodinách, kde sa nechodí svätiť jedlo, nasleduje pre celú rodinu bohatá hostina, na ktorú sa (po dlhom pôste) všetci tešia. Požívané jedlá majú predovetkým upevniť zdravie a silu. Zo symbolického hľadiska boli kedysi pre ľudí najdôležitejšie vajíčka, ktoré symbolizovali plodnosť, obnovenie a nepretržitosť života.

Tip na Veľkonočnú nedeľu: Uvarte si údenú krkovičku. Najlepšie ak zoženiete domácu. Základné pravidlo je dodržať pomer 1kg = 1 hodina varenia. Ideálne si ju uvarte už v sobotu.

Veľkonočný pondelok

Pre niektorých dodnes obľúbený, pre nežnejšie pohlavie už menej. Ale kedysi tomu bolo inak. Dievčatá sa šibačom a polieviačom veľmi tešili, pretože verili, že po vyšibaní a vykúpaní budú svieže, zdravé, opeknejú a naopak, dievčina, ktorá ostane bez vyšibania, či poliatia, by mohla počas roka chorľavieť, či dokonca až stratiť krásu. V niektorých regiónoch do dnešného chodia mládenci poobliekaní v krojoch, a v sprievode na koči vyhrávajú ľudové piesne a chodia po dedine kúpať mladé dievčatá. Túto tradíciu dodnes udržiavajú skôr folklórne súbory. Tak ako kedysi, aj dodnes chlapci na to všetko ešte dostanú výslužku v podobe domácej pálenky, koláčov, varenou šunkou, ale dnes už aj čokoládové odmeny, či dokonca peniaze. Mládenci, ktorí aj vyšíbali, dostali od každej dievčiny novú farebnú stužku na svoj korbáč.

Tip na veľkonočný pondelok: Keďže sme posledné dni jedli možno trochu viac, spravme si na záver Veľkej noci aj detoxikačný nápoj: pohár čistej vody, štava z citróna a rôzne jarné bylinky, či ovocie, kreativite sa medze nekladú.  Na zdravie!

zdroj: M. Jagnešáková – Gorali na Orave

foto: unsplash.com, pexels.com, pixabay.com, dobruchut.aktuality.sk, healthline.com, shutterstock.com, slovakia.travel.sk

Chodník korunami stromov je otvorený od 09:00 - 17:00. Posledný vstup je o 16:00. Lanovka premáva v pol hodinových intervaloch!
+