Jar, najlepšia priateľka lúk a lesov, je za rohom.

Jar, najlepšia priateľka lúk a lesov, je za rohom.
25. marca 2020 Kristina Jakubova

 

Aj napriek tomu, že momentálne vládne situácia, keď nevieme, či to je skutočne realita, alebo sme len v zlom filme, je stále veľmi veľa toho z čoho sa môžeme tešiť, ale aj vymýšľať na čo sa môžeme tešiť, keď sa všetko vráti do normálu. Ponúkame Vám niekoľko tipov ako využiť tieto krásne slnečné dni, ale pozrieme sa aj na obľúbený Chodník korunami stromov, ktorý veríme stihnete navštíviť  v tom najkrajšom ročnom období, na jar. Jar je najlepšia priateľka lúk, lesov a záhrad, veď ide o obdobie, kedy sa príroda prebúdza do nových farieb, zvukov v podobe jarného štebotu vtáčikov a mohutnejšieho zvuku jarných potokov z topiaceho sa snehu. Milovníkom prírody a ich pozornému oku neujdú ani mladé púčiky na konároch stromov, jednoducho vnímame okolie oveľa viac okom, čuchom aj sluchom. Jar v našom stredisku však neznamená len pučiace stromy, zobúdzajúcu sa prírodu, ale aj rôzne kroky na zlepšenia, jarnú údržbu a hlavne udalosti ako Veľká noc v Bachledke a Deň zeme. Veríme, že Bachledka Vás na jar dobije novými zážitkami a pozitívnou náladou. Ale stále sa dá vybrať z rôznych aktivít, ako tráviť spolu čas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spoznajte prírodu

Chodník sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury, ktorá je na rozhraní Pieninského a Tatranského  národného parku. Výsledkom tejto polohy je jedinečná biodiverzita v podobe druhovo pestrých lesov a výskyt mnohých rastlín a živočíchov, ktoré nájdete len málokde. Viete, aký je najvzácnejší druh zvieratiek tunajších lesov? Je to hlucháň obyčajný – druh vtáka. Na to, aby ste ho stretli, potrebujete však veľkú dávku šťastia. Okolitú prírodu však môžete spoznať aj samoštúdiom, a v prípade, že ste väčšia skupina, môžete využiť možnosť objednania sprievodcu – pracovníka Pieninského národného parku. Ak Vás je menej, alebo ste rodinka s deťmi, na Chodníku určite neminiete viacero informačných tabúľ, či edukačných interaktívnych aktivít pre deti.

 

 

Ochutnajte prírodu

Prechádzky v prírode sú odporúčané, pokiaľ sú dodržané podmienky vychádzok. Tak prečo nevyužiť slnečné lúče na jarnú prechádzku a nepriniesť si zdravie z prírody domov? Teraz je obdobie medvedieho cesnaku ale aj takej zdravej „buriny“ ako je púpava lekárska. A práve o tejto všestrannej liečivej byline, ktorá posilňuje imunitu a lieči rôzne choroby, si napíšeme viac. Zoberte sa s deťmi na lúku s pletenými košíkmi a zahrajte si hru, kto nazbierá viac. S dievčatami sa pomedzi zbieranie kľudne zahrajte na lúčne víly s púpavovým venčekom na hlave a chlapci si zase môžu zo stonky vyrobiť píšťaľku. Liečivé účinky tejto byliny poznali  a využívali už aj starí Rimania, či Egypťania a dodnes patrí do klasického repertoáru kažej dobrej „baby bylinkárky“. Jej obrovskou výhodou je, že využiť sa dá celá, od koreňa až po kvet. Obsahuje celý komplex účinných látok, ktoré ovplyvňujú trávenie, chuť do jedla, tvorbu žlče. Pomáha dokonca aj pri cukrovke, zmierňuje bolesti pri žlčových kamoňoch, pri chronickej únave, ale aj pri ženských problémoch. Vedeli ste, že mladé jarné lístky, sa dokonca pridávajú do šalátov, ktorým dodajú pikantnú príchuť. Navyše obsahuje táto bylina aj, práve v tejto dobe, tak veľmi potrebný vitamín C a aj železo. Klaický domáci recept na využitie je púpavový med. Ale vyrobiť si viete aj liek proti kašľu.

 

?Tip na domáci recept proti kašlu?

?2 veľké hrste čerstvých kvetov púpavy nasypeme do litra vody

?zahrievame

?keď začne voda vrieť, odstavíme

?necháme vychladnúť a odstáť na 24 hodín

?precedíme a všetko „vyžmykáme“

?do vzniknutej štavy primiešame kilo hnedého cukru a pol citróna nakrajaného na plátky (chemicky ošetrenú kôru treba buď dobre kefkou očistiť alebo radšej obrezať)

?necháme opäť variť na miernom stupni, ochladíme a opäť prevaríme

?opakujeme tento postup dokým tekutina nebude mať finálnu„medovú“ hustotu

Na zdravie!

 

 

 

foto: unsplash.com, pixabay.com, pexels.com

Chodník korunami stromov je otvorený od 09:00 - 17:00. Posledný vstup je o 16:00. Lanovka premáva v pol hodinových intervaloch!
+