Triedime v celej doline

Triedime v celej doline
2. októbra 2019 Kristina Jakubova

S problematikou minimalizácie a účinného triedenia odpadu sa v Bachledke zaoberáme už dlhšie. Prvotné nápady a malé projekty postupne prerástli do komplexného odpadového hospodárstva, s ktorým sa teraz snažíme v dobrom „nakaziť“ i našich návštevníkov.   V tomto článku Vám prezradíme ako.

 1. Minimalizujeme tvorbu odpadu

Lepšie ako rozmýšľať čo so vzniknutým odpadom je snažiť sa vyhnúť už jeho vzniku. Sami priznávame, že v dobe keď všetok tovar už prichádza zabalený, to vôbec nie je ľahké. Niekde však začať treba. My sme sa rozhodli pre nasledovné kroky. Koniec jednorazovému riadu, všetok riad v reštauráciách, kaviarňach a bufetoch sme nahradili porcelánovým riadom, sklom a kovovým príborom. Končíme tiež s nápojmi v plastových fľašiach a slamkami. K vratným obalom a obmedzovaniu obalového materiálu sa snažíme motivovať i našich dodávateľov a partnerov.

 1. Osadili sme odpadkové koše na triedený odpad v celom stredisku i časti obce Ždiar – Bachledova dolina. Koše na papier, plast a zmesový odpad sa od minulého týždňa nachádzajú v celom areáli. Doplňujú ich informačné miesta o správnom separovaní odpadu.

 1. Zberný dvor. Tiež ste už počuli príhody o triedených košoch a následnom sypaní všetkých do zmesového odpadu? Niečomu takému sa chceme zďaleka vyhnúť, preto sme ako jednu z prvých vecí riešili zberný dvor, ktorý poskytuje dostatok priestoru pre uskladnenie odpadu do jeho odvozu. Zberný dvor v Bachledovej doline pritom neslúži len stredisku, ale i ostatným podnikateľom a obyvateľom Bachledovej doliny. Samotný odvoz je zabezpečovaný na pravidelnej báze, aby nedochádzalo k prepĺňaniu kontajnerov.

 

 1. Panely „LES NIE JE SMETISKO“ sme rozšírili i na ďalšie turistické trasy. Tento poučný panel vysvetľuje ako dlho sa rozkladá odpad vo voľnej prírode a vyzýva turistov, aby odpad nenechávali pohodený v lese.

 

A čo vy? Tiež ste vymysleli, ako znížiť množstvo odpadu, ktoré produkujete? Opíšte nám to a pošlite e-mailom na adresu kristina.jakubova@bachledka.sk. 3 najlepšie nápady, ktoré nám prídu do 1.11.2019 odmeníme ekologickými darčekmi, ktoré Vám pomôžu možstvo odpadu ešte viac minimalizovať.

 

             Vedeli ste, že..

 • z oceľových plechoviek sa môžu vyrobiť kľúče
 • z nápojových kartónov sa vyrábajú darčekové tašky
 • z dvoch 1l nápojových kartónov sa stane 1m2 kuchynských utierok
 • zo 670 vyzbieraných a zrecyklovaných hliníkových plechoviek môže byť vyrobený jeden bicykel
 • 1 tona zberového papiera zachráni 17 stromov
 • zo 150 plastových fliaš môže sa dá vyrobiť jeden koberec
 • 30 vyzbieraných plastových fliaš je potrebných na výrobu jednej fleecovej bundy1

 

 

1 www.energiavsuvislostiach.sk

Photo: Caroline Attwood , Unsplash; archív Bachledka Ski & Sun,

 

Chodník korunami stromov je otvorený od 09:00 - 17:00. Posledný vstup je o 16:00.
+