For groups

SCHOOLS

The Bachledka Trail among the Trees gladly welcomes visitors from the nursery, elementary and secondary schools.

We offer you the best classroom in the trees. The kids can learn from first-hand experience, they will learn to perceive nature and understand it. They will find out the functions of the forest ecosystem and get to know many forest plants and animals. They will learn to distinguish between the various levels of the natural forest to recognize its specific features and to know what belongs there and lives there. They will gain some knowledge about the wood. They will learn how a tiny seed grows into a huge tree and how important it is to protect the forests and animals living there.

Teachers will be glad to find many information boards containing texts and pictures that are comprehensible also to the smallest kids. The trail staff is trained to help you with organization and other issues regarding your visit in the Bachledova valley. You will also find a restaurant there.

If you are interested in a guided tour you should book it in advance by email at info@chodnikkorunamistromov.sk.

LARGE GROUPS

Do you want to walk among the trees as a large group and to have a guided tour?

If there are more than 20 people in your group you can buy cheaper tickets. If you buy more than 20 tickets of the same type you will get a 10% discount and every tenth visitor goes FREE.

If you are interested in a guided tour you should book it in advance by email at info@chodnikkorunamistromov.sk.

Very large groups will be broken into smaller groups [up to 15 persons] to fully enjoy a guided tour.

Groups do not have to book entrance in advance, group discount will be provided directly when purchasing tickets.

Programy pre skupiny

Vybrať si môžete z nasledovných tématyckých okruhov.

Lesy Karpát od koreňov po koruny stromov

(1,5 hodiny)

Prevedieme Vás chodníkom korunami stromov. Ukážeme vám v čom je okolitá príroda jedinečná. Spoznáte les a život v ňom z rôznej perspektívy. Na vlastné oči uvidíte ničivú silu počasia i úžasnú silu prírody obnoviť sa.

Vtáctvo Karpát – denní speváci, noční strážcovia

(3 hodiny, vrátane sprievodu po Chodníku korunami stromov)

Pozrite sa na krajinu z vtáčej perspektívy. Spoznajte život vtákov a nakuknite do ich domov. Zatvorte oči a započúvajte sa do vtáčieho spevokolu navôkol. Ukážeme Vám vtáctvo miestnych lesov, spolu budeme pozorovať život operených obyvateľov stromov a spoznáme ohrozené druhy vtákov žijúcich v okolí.

Zanikajúce lúky Spišskej Magury

(3 hodiny, vrátane sprievodu po Chodníku korunami stromov)

Na lúky sa pozrieme nie len z vtáčej perspektívy, ale aj lej tesnej blízkosti. Spoznáme jedinečnosť zanikajúcich lúčnych spoločenstiev, liečivú silu bylín a ich účinok na naše telo. Naučíme sa, ako nájsť ten správny liek v prírodnej lekárni a nazbierame si rastlinky na výborný bylinkový čaj.

V prípade nepriaznivého počasia (búrka, víchrica, intenzívny dážď) sa sprevádzané prehliadky nebudú konať. O zrušení prehliadky Vás informujeme telefonicky. Rezervovaný termín prehliadky je záväzný, bezplatne ho môžete stornovať do 48 hodín pred začatím prehliadky.