O chodníku

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. Ukážeme Vám, v čom je príroda Spišskej Magury jedinečná. Spoločne s nami spoznáte tunajšie lesy. Stanete sa súčasťou lesného života a spoznáte mnoho živočíchov a rastlín, ktoré nájdete len málokde.

Trasa o dĺžke viac ako 600 m Vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na Vás čakajú rôzne prekvapenia.

 

Rozhodne si Vás získa výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.

Ak dávate prednosť samoštúdiu, určite využijete veľké množstvo informačných tabúľ, ktoré si môžete nerušene preštudovať na niekoľkých zastávkach, nachádzajúcich sa na horizontálnej časti chodníka. Dozviete vďaka nim zaujímavé informácie o faune, flóre a živote miestnych lesov, ich ochrane i ničivej sile počasia.

Myslíme na rodičov, seniorov, najmenších návštevníkov Bachledky, školy aj škôlky. Pre väčšie skupiny ponúkame možnosť sprevádzanej prehliadky Chodníka pracovníkom Pieninského národného parku.

Zaujímavosti

Ďalšie chodníky korunami stromov

Prvý Chodník korunami stromov Národný park Bavorský les

www.baumwipfelpfade.de/bayerischer-wald/

info@baumwipfelpfad.bayern 

Prvý a svojho času aj najdlhší Chodník korunami stromov na svete bol otvorený v septembri 2009 s dĺžkou 1 300 metrov. Prístupová cesta k najväčšiemu parku tohto druhu na svete sa nachádza na parkovisku vedľa výbehu pre zver. Vstupná veža je vybavená výťahom, ktorý umožňuje pohodlný a voľný prístup dôchodcom, návštevníkom s invalidným vozíkom a rodičom s kočiarom.

Po Chodníku, prevažne z drevenej konštrukcie, ktorá je opatrne zasadená do zmiešaného lesa, je každý návštevník obohatený o nefalšovaný prírodný zážitok. Tento neskutočný zážitok je umocnený didaktickými a orientačno-zmyslovými prvkami, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celého chodníka. Spoznáte tu nezabudnuteľnú tunajšiu krajinu a jej rôzne životné formy v novej dimenzii.

Chodník dlhý 1 300 m je zakončený 44 m vysokou vyhliadkovou vežou, z ktorej sa naskytá fantastický a takmer neobmedzený výhľad: smerom k vrcholu Lusen na neosídlenú oblasť lesnej divočiny, druhým smerom na starostlivo upravenú kultúrnu krajinu Bavorského lesa s Alpami na obzore.

Chodník korunami stromov sa končí pri dome Hansa Eisenmanna, kde sa nachádza informačné centrum.

V bezprostrednej blízkosti Chodníka korunami stromov sa nachádza areál zvieracieho výbehu. V rozmanitej lesnej krajine na okraji Národného parku bolo zriadených 16 veľkých obôr a voliér, ktoré sa spojili do areálu zvieracích výbehov v centre Národného parku Lusen. Aktuálne tu žije 36 rôznych domácich druhov vtákov a cicavcov.

Prvý český Chodník korunami stromov Lipno

www.stezkakorunamistromu.cz

info@stezkakorunamistromu.cz

 

Chodník korunami stromov Lipno, celočeský unikát a prvý Chodník svojho druhu v Českej republike, privítal svojich prvých návštevníkov 10. júla 2012. Chodník je citlivo zasadený do krajiny v okolí vodnej priehrady a je unikátnym doplnením Lipna. Takto sceľuje ponuku športových, výchovných a zábavných aktivít.

Súčasťou Chodníka sú náučné didaktické prvky, ktoré obohatia a rozšíria znalosti v oblasti prírody, jej ochrany a funkcie lesa. Nielen pre mladých návštevníkov, ale aj pre všetkých tých, ktorí zostali stále mladí a neopustila ich chuť po dobrodružstvách, sú určené tri zážitkové zastávky s lanovými prvkami. Sú umiestnené vo výške 24 m.

Chodník je zakončený 40 metrovou deväťhrannou vyhliadkovou vežou, ktorá je unikátna svojim vzhľadom, a to nie len vďaka vzdušnej architektonickej forme, ale aj vďaka bezbariérovému prístupu, typu a metóde výstavby.

Chodník korunami stromov na ostrove Rujana v Baltskom mori

www.baumwipfelpfade.de/nezr/     

info@nezr.de 

Od 15. júna 2013 je pre návštevníkov otvorené nové prírodné zážitkové centrum na ostrove Rujana. Už tretí Chodník v korunách stromov s interaktívnou výstavou a gastronómiou je novou atrakciou na ostrove Rujana v Baltskom mori. Celková dĺžka chodníka je 1 250 m a výška Orlieho hniezda je 40 m.

Malí i veľkí návštevníci tu môžu získať úplne nové, nezvyčajné vnemy a zážitky: výstup k vrcholu starých bukov po bezbariérovom Chodníku korunami stromov, výletom so sprievodcom k najznámejším poliam alebo návštevou dvoch veľmi zaujímavých výstav.

Vrcholom Chodníka je 40 m vysoká veža, ktorá má tvar orlieho hniezda. Z výšky 82 metrov nad morom sa ponúka nádherný pohľad na jedinečnú krajinu ostrova Rujana v Baltskom mori. S trochou šťastia môžu návštevníci sledovať orla morského pri jeho výletoch krajinou. Po vzrušujúcom výlete Vás pozýva k príjemnému posedeniu reštaurácia „Boomhus“ s typickými pokrmami pre tunajší región s výbornou sezónnou kuchyňou.

Chodník korunami stromov Čierny les (Schwarzwald)

www.baumwipfelpfade.de/schwarzwald/

info@baumwipfelpfad-schwarzwald.de 

Chodník korunami stromov Čierny les (Schwarzwald) Vám umožní poznať prírodu z úplne novej perspektívy. Medzi bukmi, jedľami a smrekmi impozantného horského zmiešaného lesa sa na horu Sommerberg v Bad Wilbachu vinie 1 250 metrov dlhý Chodník siahajúci až do výšky 20 metrov. Najvyšším bodom tohto Chodníka korunami stromov otvoreného v septembri 2014 je takmer 40 m vysoká veža s vyhliadkovou plošinou, z ktorej je možné vychutnať si jedinečný výhľad na celé pohorie Čierny les. Vďaka svojej bezbariérovej konštrukcii je Chodník vhodný pre všetky vekové skupiny, rovnako ako pre vozičkárov či rodiny s detskými kočiarmi.

Prírodné materiály Chodníka nabádajú návštevníkov okolitú prírodu cítiť a vnímať novým spôsobom. Objavte vtáky, malé zvieratá, hmyz a nespočetné rastliny, ktoré je možné v rôznych výškach Chodníka korunami stromov pozorovať z úplne inej perspektívy. Harmonická trasa Chodníka a jeho pravidelné pozvoľné stúpanie vzbudzujú pocit, že sa vznášate vysoko nad zemou.

Po celej dĺžke Chodníka sú v pravidelných odstupoch umiestnené malé balkóny s didaktickými zástavkami, ktoré návštevníkov informujú o miestnej prírode a živote zvierat, a tak nenásilne sprostredkovávajú vedecké poznatky o pohorí Čierny les. O zábavu sa na Chodníku starajú malé odbočky, na ktorých je pre zmenu možné vyskúšať si úplne bezpečným spôsobom udržanie rovnováhy alebo šplhanie sa vo výškach.

Od apríla 2015 je pre návštevníkov Chodníka spustená ďalšia atrakcia: 55 m dlhý tunelový tobogan vedúci vnútornou časťou vyhliadkovej veže, ktorý sľubuje neobyčajný zážitok.

Či už je okolo svieža čerstvá zeleň na jar, malebné zafarbenie lesa na jeseň alebo strieborná vrstva snehovej pokrývky – prechádzka po Chodníku korunami stromov je v každom ročnom období úžasným prírodným zážitkom.

Ku Chodníku korunami stromov v Čiernom lese sa dostanete pohodlne letnou horskou dráhou z Bad Wildbadu. K dispozícii je výhodná kombinovaná vstupenka, ktorá zahrňuje obojsmernú jazdu a vstup na Chodník korunami stromov.

Chodník korunami stromov Saarschleife

www.baumwipfelpfade.de/saarschleife/

info@baumwipfelpfad-saarschleife.de 

Od júna 2016 otvára Chodník korunami stromov nové perspektívy aj na jednom z najznámejších výletných cieľov Sárska – v Saarschleife. Nad vyhliadkovým miestom zvaným Cloef vedie pomedzi buky, duby a duglasky miestneho zmiešaného lesa 1 250 m dlhý Chodník z prírodného dreva duglaska a červený smrek. Vo výške od 3 do 23 m majú návštevníci možnosť priblížiť sa životu v lese doposiaľ nepoznaným spôsobom.

Pozdĺž Chodníka sa nachádzajú deťom prispôsobené didaktické zastávky, kde sa nie len malí objavitelia môžu dozvedieť mnohé informácie o lese a jeho obyvateľoch. O zábavu sa počas prechádzky po Chodníku postarajú aj interaktívne zastávky s rôznymi balančnými prvkami či šmýkačka. Vrcholom návštevy na Chodníku korunami stromov Saarschleife je architektonicky jedinečná 42 m vysoká vyhliadková veža. Keď po polkruhových rampách dôjdete až k vyhliadkovej plošine, otvorí sa Vám jedinečný panoramatický výhľad na oblasť Saarschleife a okolitú prírodu prírodného parku Saar-Hunsruck.

Ďalšou zvláštnosťou sofistikovane vybudovanej stavby je to, že ako Chodník, tak aj vyhliadková veža sa zaobišli bez schodov. Vďaka tomu sa po ňom môžu pohodlne pohybovať aj návštevníci na invalidnom vozíku, s oporou alebo detským kočiarom.

Vrcholným zážitkom sú pre návštevníkov špeciálne usporiadané akcie, pri ktorých je im umožnené navštíviť Chodník mimo otváracích hodín a na vlastné oči vidieť ako nad oblasťou Saarschleife vychádza slnko.

Chodník korunami stromov Krkonoše

www.stezkakrkonose.cz 

info@stezkakrkonose.cz

Český Chodník korunami stromov Krkonoše, ktorý bol slávnostne otvorený 2.7.2017, sa nachádza uprostred lesov Krkonošského národného parku. Trasa s celkovou dĺžkou viac ako 1500 m prevedie návštevníkov druhovo pestrým lesom, kde na nich čakajú rôzne prekvapenia a ponaučenia v podobe edukačných a adrenalínových zastávok.

Jeho neoddeliteľnou súčasťou je 45 m vysoká vyhliadková veža so suchým toboganom uprostred, ktorý malým i veľkým ponúka neopakovateľnú adrenalínovú jazdu s dĺžkou viac ako 80 m. Priamo pod vežou v podzemí je umiestnené unikátne náučné centrum s množstvom zaujímavých informácií a poznatkov o koreňovom systéme krkonošských stromov.

Prvý rakúsky Chodník korunami stromov Salzkammergut

www.baumwipfelpfade.at/salzkammergut/

info@baumwipfelpfad-salzkammergut.at 

V auguste 2018 svoje brány otvoril prvý Chodník spoločnosti Erlebnis Akademie AG v Rakúsku. Na ceste do hornorakúskeho mesta Gmunden môžete už z diaľky spozorovať vyhliadkovú vežu Chodníka korunami stromov Salzkammergut, nachádzajúcu sa vysoko na štíte Grünberg. Lanovka Grünberg zabezpečuje jednoduchý prístup k bezbariérovému Chodníku, dlhému 1 400 m, a ponúka jedinečný výhľad na celé mesto Gmunden. Vďaka fantastickým výhľadom na okolitú horskú krajinu a na jazero Traunsee je prechádzka v korunách stromov neopakovateľným zážitkom. Pre malých i veľkých prieskumníkov sú pozdĺž Chodníka nainštalované edukačné zastávky, ktoré vzrušujúco informujú o zaujímavých faktoch o prírode a životnom prostredí. Na adrenalínových zastávkach je potrebné prekonať rôzne prekážky a balančné prvky – to všetko v dychberúcej výške. Vrcholom Chodníka je rozhľadňa vysoká 39 m, z ktorej môžete zažiť nádherný 360-stupňový panoramatický výhľad na celé alpské pohorie a na Soľnú komoru.

Výnimočný zážitok pre mladých i starších sľubuje 55 m dlhý tobogan umiestnený vo vnútri rozhľadne, ktorý je prístupný prostredníctvom platformy vysokej 28 m.

Chodník korunami stromov Salzkammergut je kompletne bezbariérový, čím pozýva na návštevu všetky cieľové skupiny od rodín s deťmi a kočiarmi až po skupinu seniorov. Chodník je vhodný aj pre ľudí s invalidným vozíkom a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.

Turistická oblasť Traunsee v srdci Soľnej komory priťahuje návštevníkov nespočetnými voľnočasovými aktivitami a turistickými chodníkmi. Objavte miesta a zátoky na výlete loďou po jazere Traunsee alebo sa prejdite krásnym starým mestom Gmunden. Pre pestrý a individuálny výletný program je pre Vás pripravených množstvo ďalších ponúk, ako zámok Orth alebo miestna keramická manufaktúra. V bezprostrednej blízkosti Chodníka korunami stromov je reštaurácia Grünbergalm s domácou kuchyňou na vysokej úrovni.

 Chodník korunami stromov Pohorje 

www.potmedkrosnjamipohorje.si/ 

info@potpohorje.si

V septembri 2019 bol slávnostne otvorený prvý slovinský Chodník korunami stromov, ktorý sa nachádza v srdci majestátnych lesov pohoria Pohorje na vrchu hory zvanej Rogla.

Chodník dlhý 1 043 m Vás prevedie rozmanitým lesom a ukáže Vám, v čom spočíva jedinečnosť miestnej prírody. Didaktické a vzdelávacie tabule, ktoré môžete nerušene študovať na niekoľkých zastávkach, Vás obohatia a rozšíria Vaše znalosti v oblasti prírody, jej ochrany a fungovania lesa. Nie len pre našich najmenších návštevníkov, ale aj pre tých, ktorí zostali mladí a nestratili dobrodružného ducha, je na Chodníku umiestnených niekoľko adrenalínových zastávok vo výške až 24 m nad zemou.

Vrcholom celej stavby je 37m vysoká vyhliadková veža, ktorá Vám vďaka svojej jedinečnej polohe v nadmorskej výške viac ako 1500 m otvorí dychberúce výhľady doslova z vtáčej perspektívy.

Od júna 2020 je pre návštevníkov k dispozícii aj 62 metrov dlhý suchý tobogan, ktorý im skráti cestu z veže nadol.