O chodníku

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. Ukážeme Vám, v čom je príroda Spišskej Magury jedinečná. Spoločne s nami spoznáte tunajšie lesy. Stanete sa súčasťou lesného života a spoznáte mnoho živočíchov a rastlín, ktoré nájdete len málokde.

Trasa o dĺžke viac ako 600 m Vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na Vás čakajú rôzne prekvapenia a poučenia.

 

Úplne si Vás získa výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.

Pokiaľ dávate prednosť samoštúdiu, určite využijete veľké množstvo informačných tabúľ, ktoré si môžete nerušene preštudovať na niekoľkých zastávkach, nachádzajúcich sa na horizontálnej časti chodníka. Dozviete sa z nich zaujímavé informácie o faune, flóre a živote miestnych lesov, ich ochrane i ničivej sile počasia.

Myslíme na rodičov, seniorov, najmenších návštevníkov Bachledky, školy aj škôlky. Pre väčšie skupiny sa ponúka aj možnosť sprievodcu – pracovníka Pieninského národného parku.

Zaujímavosti

Ďalšie chodníky korunami stromov

Prvý český Chodník korunami stromov Lipno

www.stezkakorunamistromu.cz info@stezkakorunamistromu.cz

Chodník korunami stromov Lipno, celočeský unikát a prvý chodník svojho druhu v Českej republike, privítal svojich prvých návštevníkov 10. júla 2012. Chodník je citlivo začlenený do krajiny v okolí vodnej priehrady a je unikátnym doplnením Lipna. Takto sceľuje ponuku športových, výchovných a zábavných aktivít.

Súčasťou Chodníka sú náučné didaktické prvky, ktoré obohatia a rozšíria znalosti v oblasti prírody, jej ochrany a funkcie lesa. Nie len pre mladých návštevníkov, ale aj pre všetkých tých, ktorí zostali stále mladí a neopustila ich chuť po dobrodružstvách, sú určené tri zážitkové zastávky s lanovými prvkami. Sú umiestnené vo výške 24 metrov.

Chodník je zakončený 40 metrovou deväťhrannou vyhliadkovou vežou, ktorá je unikátna svojim vzhľadom, a to nie len vďaka vzdušnej architektonickej forme, ale aj vďaka bezbariérovému prístupu, typu a metóde výstavby.

 

Chodník korunami stromov Krkonoše

www.stezkakorunamistromu.cz info@stezkakrkonose.cz 

 

Chodník korunami stromov Krkonoše, ktorý sa nachádza uprostred lesov Krkonošského národného parku, bol slávnostne otvorený 2.7.2017. Trasa s celkovou dĺžkou viac ako 1 500 metrov prevedie návštevníkov druhovo pestrým lesom, kde na nich čakajú rôzne prekvapenia a ponaučenia v podobe edukačných a adrenalínových zastávok.

Jeho neoddeliteľnou súčasťou je 45 metrov vysoká vyhliadková veža so suchým toboganom uprostred, ktorý malým i veľkým ponúka neopakovateľnú adrenalínovú jazdu s dĺžkou viac ako 80 metrov. Priamo pod vežou v podzemí je umiestnené unikátne náučné centrum s množstvom zaujímavých informácií a poznatkov o koreňovom systéme krkonošských stromov.

Prvý Chodník korunami stromov Národný park Bavorský les

www.stezkavkorunach.cz info@baumwipfelpfad.bayern

 

Prvý a svojho času aj najdlhší Chodník korunami stromov na svete bol otvorený v septembri 2009 s dĺžkou 1 300 metrov. Prístupová cesta k najväčšiemu parku tohto druhu na svete sa nachádza na parkovisku vedľa výbehu pre zver. Nástupná veža je vybavená výťahom, ktorý umožňuje pohodlný a voľný prístup dôchodcom, návštevníkom s invalidným vozíkom a rodičom s kočiarom.

Po chodníku prevažne z drevenej konštrukcie, ktorá je opatrne zasadená do zmiešaného lesa,je každý návštevník obohatený o nefalšovaný prírodný zážitok. Tento neskutočný zážitok je umocnený o didaktické a orientačno-zmyslové elementy, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celého chodníka. Spoznáte tu nezabudnuteľnú tunajšiu krajinu a jej rôzne životné formy v novej dimenzii.

Chodník dlhý 1 300 metrov je zakončený 44 metrov vysokou vyhliadkovou vežou, z ktorej sa naskytá fantastický a skoro neobmedzený výhľad: smerom k vrcholu Lusen na neosídlenú oblasť lesnej divočiny, druhým smerom na starostlivo upravenú kultúrnu krajinu Bavorského lesa a Alpami na obzore.

Chodník korunami stromov zostupuje naspäť pri dome Hans Eisnmanna, kde sa nachádza infocentrum.

V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza areál zvieracích výbehov. V rozmanitej lesnej krajine na okraji Národného parku sa zriadilo 16 veľkých obôr a voliér, ktoré boli spojené do areálu zvieracích výbehov v centre Národného parku Lusen. Aktuálne tu žije 36 rôznych domácich druhov vtákov a cicavcov.

Chodník korunami stromov na ostrove Rujana v Baltskom mori

www.nezr.de info@nezr.de

Od 15. júna 2013 je pre návštevníkov otvorené nové prírodné zážitkové centrum na ostrove Rujana. Už tretí Chodník v korunách stromov s interaktívnou výstavou a gastronómiou sú novými atrakciami na ostrove Rujana v Baltskom mori. Celková dĺžka Chodníka je 1 250 metrov a výška orlieho hniezda 40 metrov.

Malí a veľkí návštevníci tu môžu získať nové, neobvyklé vnemy a zážitky: vystúpiť k vrcholu starých bukov po bezbariérovom Chodníku korunami stromov, výletom so sprievodcom k najznámejším poliam alebo návštevou dvoch veľmi zaujímavých výstav.

Vrcholom Chodníka je 40 metrov vysoká veža, ktorá bola vystavené v podobe orlieho hniezda. Z výšky 82 metrov nad morom sa ponúka nádherný pohľad na jedinečnú krajinu ostrova Rujana v Baltskom mori. So štipkou šťastia môžu návštevníci sledovať orla morského pri jeho výletoch krajinou. Po vzrušujúcom výlete Vás pozýva k príjemnému posedeniu reštaurácia “Boonhus” s pokrmami typickými tunajšiemu regiónu a sezónnej kuchyne.

Chodník korunami stromov Čierny les (Schwarzwald)

www.baumwipfelpfad-schwarzwald.de info@baumwipfelpfad-schwarzwald.de

Chodník v korunách stromov Čierny les (Schwarzwald) Vám umožní poznať prírodu z úplne novej perspektívy. Medzi bukmi, jedľami a smrekmi impozantného horského zmiešaného lesa sa na horu Sommerberg v Bad Wilbachu vinie 1 250 metrov dlhý Chodník siahajúci až do výšky 20 metrov. Najvyšším bodom tohto v septembri 2014 otvoreného Chodníka v korunách stromov je takmer 40 metrov vysoká veža s vyhliadkovou plošinou, z ktorej je možné vychutnať si jedinečný výhľad na celé pohorie Čierny les. Vďaka svojej bezbariérovej konštrukcii je Chodník vhodný pre všetky vekové skupiny, rovnako ako pre vozičkárov či rodiny s detskými kočiarmi.

Prírodné materiály Chodníka nabádajú návštevníkov okolitú prírody cítiť a vnímať novým spôsobom. Objavte vtáky, malé zvieratá, hmyz a nespočetné rastliny, ktoré je možné v rôznych výškach Chodníka v korunách stromov pozorovať z úplne inej perspektívy. Harmonická trasa Chodníka a jeho pravidelné pozvoľné stúpanie vzbudzujú pocit, že sa vznášate vysoko nad zemou.

Po celej dĺžke Chodníka sú v pravidelných odstupoch umiestnené malé balkóny s didaktickými zástavkami, ktoré návštevníkov informujú o miestnej prírode a živote zvierat, a tak nenásilne sprostredkovávajú vedecké poznatky o pohorí Čierny les. O zábavu sa na Chodníku starajú malé odbočky, na ktorých je pre zmenu možné vyskúšať si úplne bezpečným spôsobom udržanie rovnováhy alebo šplhanie vo výškach.

Od apríla 2015 čaká na návštevníkov Chodníka v korunách stromov ďalšia atrakcia: 55 metrov dlhý tunelový tobogan vedúci vnútornou časťou vyhliadkovej veže, ktorý sľubuje neobyčajný zážitok.

Či už je okolo svieža, čerstvá zeleň na jar, malebné zafarbenie lesa na jeseň alebo strieborná vrstva snehovej pokrývky – prechádzka po Chodníku v korunách stromov je v každom ročnom období úžasným prírodným zážitkom.

Ku Chodníku v korunách stromov v Čiernom lese sa pohodlne dostanete letnou horskou dráhou z Bad Wildbadu. K dispozícii je výhodná kombinovaná vstupenka, ktorá zahrňuje obojsmernú jazdu a vstup na Chodník korunami stromov.

Chodník korunami stromov Saarschleife

www.baumwipfelpfad-saarschleife.de info@baumwipfelpfad-saarschleife.de

Od júna 2016 otvára Chodník korunami stromov nové perspektívy aj na jednom z najznámejších výletných cieľov Sárska – v Saarschleife. Nad vyhliadkovým miestom zvaným Cloef vedie pomedzi buky, duby a duglasky miestneho zmiešaného lesa 1 250 metrov dlhý Chodník z prírodného dreva duglaska a červený smrek. Vo výške od troch do dvadsiatich troch metrov majú návštevníci možnosť priblížiť sa životu v lese doposiaľ nepoznaným spôsobom.

Pozdĺž Chodníka sa nachádzajú deťom prispôsobené didaktické zastávky, kde sa nie len malí objavitelia môžu dozvedieť mnohé informácie o lese a jeho obyvateľoch. O zábavu sa počas prechádzky po Chodníku postarajú aj hracie zastávky s rôznymi balančnými prvkami či šmýkačka. Vrcholom návštevy na Chodníku korunami stromov Saarschleife je architektonicky jedinečná, 42 metrov vysoká vyhliadková veža. Keď po polkrokových rampách dôjdete až k vyhliadkovej plošine, otvorí sa Vám jedinečný panoramatický výhľad na oblasť Saarschleife a okolitú prírodu prírodného parku Saar-Hunsruck.

Ďalšou zvláštnosťou sofistikovane vybudovanej stavby je to, že ako Chodník, tak aj vyhliadková veža sa zaobišli bez schodov. Vďaka tomu sa po ňom môžu pohodlne pohybovať aj návštevníci na invalidnom vozíku, s oporou alebo s detským kočiarom.

Vrcholným zážitkom sú pre návštevníkov špeciálne usporiadané akcie, pri ktorých je im umožnené navštíviť Chodník mimo otváracích hodín a na vlastné oči vidieť ako nad oblasťou Saarschleife vychádza slnko.